Periodontas – tai dantį supantis audinių kompleksas, kurį sudaro dantenos, periodonto raištis, kuriuo dantis tvirtinasi prie kaulo, žandikaulio alveolinis kaulas ir danties šaknies cementas.Tarp danties ir dantenos yra 1-3 mm gylio dantenų vagelė, kuri dantį saugo nuo infekcijų patekimo. Kai dantenos yra sveikos, jos yra rausvos spalvos, prigludusios prie dantų, palietus nekraujuoja, neskauda. Visgi netinkamas dantų apnašų valymas, rūkymas, stresas, organizmo ligos, vartojami medikamentai ir paveldimumas gali paskatinti periodonto ligų atsiradimą.

Gingivitas

Dantenų uždegimas gingivitas yra pirmoji dantenų ligos stadija. Sergant juo dantenos parausta, paburksta, palietus kraujuoja ir yra skausmingos – šiuos simptomus lengva pastebėti dantis valantis šepetėliu. Tokiu atveju būtina iš karto kreiptis į gydytoją, nes negydomas gingivitas gali išsivystyti į sunkesnę ligą.

Gingivitu dažniausiai serga vaikai, paaugliai ir jauni žmonės. Jo gydymui dažniausiai pakanka profesionalios dantų higienos ir taisyklingų asmeninės dantų higienos įgūdžių:

  • Kasdien taisyklingai valyti dantis, tarpdančius, liežuvį, masažuoti dantenas;
  • Specialiomis tabletėmis dantų apnašų nustatymui: senas dantų apnašas nudažo mėlynai, o šviežias – raudonai.
  • Burną skalauti antiseptiniu skysčiu;
  • Reguliariai šalinti dantų apnašas;
  • Taisyklingai maitintis;
  • Reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą.

Periodontitas

Netinkamai rūpinantis dantimis gali išsivystyti periodontitas – žandikaulio kaulo irimas. Periodontito bakterijos pažeidžia dantis ir skatina organizmo gynybinę reakciją, kuri nukreipiama ne tik į jas, bet ir į šalia danties esančius audinius. Iš pradžių dantenos parausta, paburksta, ima kraujuoti ir pūliuoti, susidaro periodonto kišenės, kuomet dantenos atšoka nuo dantų, apnuoginamos dantų šaknys, didėja tarpai tarp dantų. Procesas pamažu apima vis gilesnius audinius, kol galų gale dantys ima klibėti ir jų netenkama. Be to, įrodyta, kad periodontitas didina širdies infarkto tikimybę ir besilaukiančių moterų pirmalaikį gimdymą.

Taigi norint dantis išlaikyti sveikus, svarbu imtis periodontito profilaktikos – taisyklingai valytis dantis ir reguliariai atlikti dantų higieną. Susirgus periodontitu gali būti taikomas konservatyvus arba chirurginis gydymas.

  • Konservatyvus gydymas – medikamentų irigacijos (praplovimai) ar injekcijos, fizioterapija ir pan. – skiriamas tada, kai periodontas nėra negrįžtamai pakitęs. Konservatyvys gydymas pradedamas nuo profesionalios dantų higienos;
  • Kai periodontas negrįžtamai pakitęs, taikomas chirurginis gydymas. Jo metu, atlikus vietinį nuskausminimą, pašalinami pakitę periodonto audiniai, akmenys, dantenos aplink dantis apsiuvamos. Aplink dantis susidarę kaulo defektai šalinami ertmes užpildant kaulo užpildais ir medikamentais, skatinančiais audinių atsinaujinimą. Šio gydymo metu gali būti šalinama dalis dantų, kuriais nebeįmanoma kramtyti, dėl blogos fiksacijos kaule. Po chirurginio gydymo, kelias paras operuota vieta gali būti patinusi, šiek tiek skaudėti. Svarbu užtikrinti gerą burnos higieną po operacijos.

Jei reikalingas dantų protezavimas, jis atliekamas praėjus 1-2 mėnesiams po chirurginio gydymo.

Estetinė periochirurgija

Mūsų klinikoje taip pat atliekama ir viršutinės lūpos, liežuvio pasaitėlių korekcija. Jos metu atkuriama natūrali dantenų linija, koreguojamos hipertrofinės (išdidėjusios) dantenos, uždengiami atsidengę dantų kakleliai.

Meniu